Tuesday, August 14, 2018

Zmasowany atak na sieć Ethereum – wszystkiemu winien EOS?



Ostatnio można było zaobserwować znacznie większe niż zwykle przeciążenie sieci Ethereum spowodowane zalewem transakcji.  Ceny za Gas (jest to swego rodzaju paliwo napędzające ekosystem Ethereum, powstające przy konwersji etherów –  w niniejszym artykule będziemy stosować słowo paliwo w odniesieniu do Gas) są skorelowane z intensywnością działalności rynkowej. W ostatnim czasie wzrosły one gwałtownie powyżej 80 Gwei. Czy jest to tylko kwestia przypadku?

Co bezpośrednio powoduje ostre wzrosty cen paliwa?

Zdaniem Team JUST, firmy deweloperskiej zajmującej się tworzeniem dAppów (zdecentralizowanych aplikacji), która wypuściła także popularne gry komputerowe o nazwieFomo3D oraz P3D działające w sieci Ethereum, są to transakcje o podejrzanym charakterze. Można przez to, ich zdaniem, wysnuć logiczny wniosek, iż ktoś przypuszcza skoordynowany atak na drugą pod względem wartości rynkowej kryptowalutę – a wszystko to przy zastosowaniu botów (specjalnie zaprogramowanych algorytmów). Przeprowadzono dogłębne badanie poparte m.in. zestawieniami transakcji za pomocą funkcji etherscan, z którego wyciągnięto wnioski, iż za atakiem może stać największy konkurent Ethereum.

Zobacz również: Cyberprzestępcy opanowują rynek kopania kryptowalut. $1,5 mld w 2018?

Taką opinię wyraził też członek zespołu Team JUST o pseudonimie Justo w komunikacie wydanym dnia 14 lipca, powołując się na konkretne dowody manipulowania cenami paliwa. Skoki cen wywołane zostały poprzez transakcje i operacje ze strony podmiotów powiązanych z EOS. Justo wskazał na kontrakt, a konkretnie token, który potrafi pochłaniać aż 40% mocy obliczeniowej Ethereum. Deweloper opisał go jako „piękną i innowacyjną wersję standardowego tokenu ERC20 o nazwie „IFishYunYou”, opartą na mechanizmie kopiuj / wklej, pozbawionego jakichkolwiek funkcjonalności.” IFishYunYou stanowi największy z całej serii inteligentnych kontraktów, które, jak wskazuje dochodzenie Team JUST, działają w skoordynowany sposób, obciążając znacząco sieć, a przez to także czas potwierdzania transakcji.

Zobacz również: Airdropy na platformie EOS – Mikołaj przychodzi już w te wakacje
Tajemnicza chińska giełda FCoin

Wątki dochodzenia Team JUST prowadzą mi.in. na chińską giełdę FCoin – chodzi o stosowany przez nią model notowania tokenów powodujący ogromną liczbę nieistotnych transakcji. Z obserwacji zespołu wynika, że duża liczba „wyjątkowych” rachunków zajmuje się ciągłym przesyłaniem pomiędzy sobą ogromnych ilości FishYunYu, co pochłania co godzinę Gas o wartości 50 ETH. Cały ruch idzie na giełdę Fcoin i dużo wskazuje na to, że jest ona jedynie przykrywką do niekoniecznie uczciwej gry. „Niezdarne” działanie giełdy, opierając się na dowodach wskazanych przez Team Just, nie jest raczej przejawem braku doświadczenia i wynikiem prób i błędów niedawno uruchomionego projektu – startupu. Według Justo, sieć Ethereum jest celem długofalowego ataku przyprowadzanego przez rachunki będące botami, zasilane bezpośrednio środkami przez EOS.

0 comments:

Post a Comment